+90(312) 224 1014

Arabulucu Talep Formu

Ziyaretçi Notları

Arabuluculuk | Uyuşmazlık > Ziyaretçi Notları

4 Yorum

 • Stj. Av. M. Tarık ALBAYRAK
  16 Nisan 2019 - 15:09

  ARABULUCULUK KURUMUNUN KERVANSARAYI; HİTİT ARABULUCULUK VE UYUŞMAZLIK ÇÖZÜM MERKEZİ
  Bilindiği üzere kervansaraylar 11. Yüzyılın başlarında Anadolu’da yaygınlaşan uzak yollara giden insanların ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için yapılmış komplekslerdir. Hitit Arabuluculuk Merkezi de insanların uyuşmazlıklarından dolayı mahkemeler karşısında çıkacakları uzun yolculuk öncesi son hazırlıklarını yapabilecekleri bir kervansaraydır. Hatta Hitit Arabuluculuk Merkezi insanların ihtiyaçlarını tamamen karşılayarak o uzun yolculuk sonunda elde edecekleri kazanımları, daha yolun başında taraflara sunarak onları yola çıkmadan yolun sonunda elde edecekleri edimlerine kavuşturup, kişileri hem külfetten kurtarıp hem de daha avantajlı bir konuma getirmektedir.
  Bende stajyer avukat olarak hukuk serüvenimde çıkacağım uzun yolculuk öncesi Hitit Arabuluculuk Merkezinde bir gün geçirme fırsatına sahip oldum. Hitit Arabuluculuk Merkezi taraflara güler yüzlü personeliyle nezih bir ortam sunarak, kişilerin üzerinde ki gerginliklerini alıp uyuşmazlıklarını çözebilecekleri bir ortama geldiklerini hissettiren bir müessesedir. Bunun yanı sıra bünyesinde sahip olduğu alanlarında uzman arabulucu ve personelleriyle kişilere uygun görüşme ve müzakere ortamı yaratmaktadır. Bu şekilde tarafların sağlıklı bir iletişim kurması ve uzman arabulucular yardımıyla çözümlerini kendilerinin üretmesi sağlanmaktadır.
  Tanıklık etme fırsatı bulduğum müzakerelerde uzman arabulucuların süreci objektif, tarafsız ve bağımsız bir şekilde yürüterek kişilerin ihtilaflarını yargıya başvurmadan çözüme kavuşturmasını sağladığına şahit oldum.
  Katıldığım toplantılar neticesinde arabuluculuk kurumunun uzman arabulucular rehberliğinde mahkemelere nazaran; daha hızlı, daha az maliyetli, kazan-kazan ilkesinin hakim olduğu ve görüşmeler sonunda tarafların memnuniyetle ayrıldığı bir kurum olduğuna kanaat getirdim.
  Kısacası Hitit Arabuluculuk Merkezinde geçirmiş olduğum bir gün sonunda arabuluculuk kurumunun her safhasını deneyimleme imkanına sahip oldum. Bu deneyim sonunda bir kere daha anlamış oldum ki eğer uzman arabulucular desteğiyle bu süreç yönetilirse “arabuluculuk kaybedeni olmayan bir çözüm yoludur.”
  Bu tecrübeye sahip olmamı sağlayan üstadım Av. Arb. Sabri HAFİF ve Hitit Arabuluculuk Merkezi personeline teşekkür ederim.

 • Furkan Şamil Başaran
  15 Nisan 2019 - 12:30

  Hitit Arabuluculuk’ta bir gün geçirmek:

  Hitit kurumunda saat 8:30’da Refia Hanım’ın gelmesiyle gün başlar. Çaylar demlenir ve havalandırılıp perdeler açılır. İçerisi bir iç dekorasyoncu ya da sanatkar bir elden çıkmışçasına insana neşe verir bir haldedir. Her şey temizdir, hatta titizlikten mutfakta yemek de yapılmaz. Çalışanlar hep mutlu ve pozitif düşüncelidir. Arabulucu Avukatlar, tarafların anlaşabilmesi için yapabilecekleri her şeyi yapar.

  Kapıdaki Mert Bey de ortamdan nasibini almış olmalıdır ki her zaman içten bir ‘Hoşgeldiniz’le başlar. Bilgilerini alır ve misafir koltuklarına oturtur. Serpil Hanım otoriter bir görüşle alt çalışanlara direktif verir ama günün sonunda helallik ister ve öyle gönderir. Her şey insanlar ve Vekiller, ılıman bir rıhtımda uzlaşabilsinler diyedir. Adliyeye gittiğinde Hitit Arabuluculuk’un ismi verilince Mert Bey’e selam gönderilir ve işleriniz en kolaydan halledilir. Türkiye standartının çok üstünde bir merkezdir. Herkeste uzlaşabilecek bir duygu sıcaklığı yaşatır. Bütün ilgili davalarda önerilir.

 • Stj. Av. İdil Kavuşan
  15 Nisan 2019 - 12:28

  Hitit Arabuluculuk ve Uyuşmazlık Çözüm Merkezinde geçirdiğim bir gün sayesinde; uyuşmazlık yaşayan kişilerin, aralarındaki ihtilafları müzakere ederek ortak mutabakatın sağlandığı alternatif bir uyuşmazlık çözüm yolu olan arabuluculuk faaliyetlerine şahit oldum.
  Hitit Arabuluculuğun misyon olarak taraflar arasında barışçıl ve kalıcı çözümler üretmeyi benimsediğini kapıdan girdiğim ilk anda anladım. Zira ilk adımla beraber, hedefin tarafların antlaşmaları olması nedeniyle adliyelerde karşılaştığımın tam aksine huzurlu bir hava hâkimdi.
  Bu kapsamda Hitit Arabuluculuk, gerek fiziki gerek idari koşullar bakımından tarafların ve vekillerinin oldukça rahat hissedebilecekleri bir atmosfere sahipti. İdari personelin güler yüzlü ve cana yakın tavırları dahi burada bir çatışmanın değil de bir uzlaşmanın hedeflendiğini göstermeye yeterliydi.
  Kısaca Hitit Arabuluculuk, tarafların ve vekillerinin kendilerini bir mahkeme salonunda değil de rahatça iletişim kurarak anlaşabilecekleri bir ortam oluşturmayı başarmıştı. Burada geçirdiğim zamanda, fark ettiğim ilk husus da tam olarak bu barışçıl çözüm ortamıydı.
  Katıldığım arabuluculuk toplantılarında arabulucuların; tarafların antlaşmasını destekleyen, onları bilgilendiren ve aydınlatan tutumlarının yanı sıra bağımsız ve tarafsız olmaları da dikkatimi çekti. Arabulucuların, taraflara arabuluculuğun önemini anlattığını, mahkemeye gitmeksizin antlaşma yönünde teşvik ettiğini ve bu kapsamda win-win sistemini benimsediklerini gördüm.
  Katıldığım her toplantıda büyük bir çoğunluğu eğitimci düzeyinde olan arabulucuların, gizlilik prensibi çerçevesinde tarafların ilişkilerini zedelememek amacıyla hareket ettiğini ve hızlı, barışçıl ve ekonomik sonuçlar elde etmeyi görev bildiklerine şahit oldum. Uzman arabulucular, hem tarafları hem de vekillerini arabuluculuğa teşvik etmenin yanı sıra bilgilerini ve tecrübelerini de hepimizle paylaşmaktan hiçbir zaman geri durmadılar.
  Aynı zamanda sürekli gelişim göstermek ve mevzuat yönünden değişen koşullara uyum sağlamak amacıyla Hitit Arabuluculukta haftada en az bir gün olmak üzere etkinlikler düzenlenmekte olup ben de bu etkinliklerden birkaçına dâhil olma şansına sahip oldum. Etkinliklere katılım ile tüm arabulucuların güncel mevzuata ve uygulamalara hâkim olması sağlanıyor hem de değişen ve gelişen koşullara göre revizyasyon gerçekleşiyordu.
  Özetlemek gerekirse; Hitit Arabuluculukta bir gün geçirmek benim için eşsiz bir deneyimdi. Burada geçirdiğim vakit hem önleyici avukatlığın hem de alternatif çözüm yollarının önemini kavramama yol açtı. Böylece mesleki olarak en güzel tecrübelerden birini yolun daha en başındayken tatmış oldum. Bana bu şansı tanıyan başta yanında staj yaptığım Av. & Arb. Gülçin KIRATLI olmak üzere Hitit Arabuluculuk bünyesindeki herkese teşekkürlerimi bu yazıyla iletmek isterim.

 • Av. Mert Ege
  15 Nisan 2019 - 12:26

  Türkiye’de adalet sisteminin geliştirilmesinde ve hızlı hareket edebilmesinde önemli yerinin olacağını düşündüğüm arabuluculuk uygulamalarını, kurdukları arabuluculuk merkezinde biz meslektaşları için interaktif ve hızlı bir şekilde sonuçlandıran Hitit Arabuluculuk ortaklarına ve tüm çalışanlarına teşekkür ediyorum. Adliyelerde özellikle genç avukatlar arasında geçen konuşmalarda sıkça duyduğum ‘Her arabuluculuk görüşmesi Hitit’teki gibi olsa her gün arabuluculuk görüşmesine giderim.’ tarzı ifadelerde işlerini ne denli başarılı yaptıklarının bir diğer göstergesi. Böylesine verimli ve düzenli bir merkezin Türk Adalet Sistemine katkısı büyük olacaktır.Tüm emeği geçenlerin emeğine sağlık.

Yorum Yazın